Description
25m Wide Event Crest
Engineered for performance, the Extreme Marquees 25m Wide Clear Span A-Frame from the Extreme Crest (EC) Series delivers expansive, uninterrupted space. This clear span structure removes internal poles, making it ideal for exhibitions and storage. The robust industrial marquee ensures stability in demanding conditions, while custom options provide flexibility. A dependable commercial marquee built for scale and durability.
Oversize product. Forklift or HIAB required for delivery.
Contact us for 15m wide.
Specification Sheet > Instructions > Engineer Certificate > Fire Test PVC Certificate >
| Clear Span Width | 25m |
| Eave Height | 4m |
| Ridge Height | 7.95m |
| Roof Pitch | 18º |
| Bay Distance | 5m |
| Roof Fixing | Bar tensioning |
| Frame Profile | 203 x 112 x 4mm (4-channel) |
| Max Allowed Windspeed | 80km/hr 0.5kn/m2 |
| Eave Connectors | Hot-dip galvanized steel insert |
| Frame Material | Hard pressed extruded aluminium 6061/T6 (13HW) |
| Roof Fabric | 850gsm white or coloured PVC / 950gsm clear PVC / 650gsm white PVC |
| Frame Warranty | 10 years |
| Roof Warranty | 5 years white or coloured PVC / 2 years printed or clear PVC |

Capacity Chart
| Size | Area (sqm) |
Cocktail Standing |
Theatre Seating |
Seating Trestle Table |
Seating Round Table |
| 25m x 25m | 625 | 832 | 680 | 500 | 500-600 |
| 25m x 30m | 750 | 1,000 | 800 | 600 | 600-720 |
| 25m x 35m | 875 | 1,168 | 940 | 700 | 700-840 |
| 25m x 40m | 1000 | 1,336 | 1,080 | 800 | 800-960 |
This capacity chart is provided for general guidance only. Local regulations may dictate allowed capacity which may be different from the numbers we have provided.
Theatre seating
Includes a 1m centre aisle and a 3m section at the front for presentation/ceremony
Trestle tables
2.4m trestle tables seating 8 people each. This number uses the whole marquee, there is no room for anything else such as a dance floor or buffet tables
Round tables
1.8m round tables seating 10-12 each. This number uses the whole marquee, there is no room for anything else such as a dance floor or buffet tables etc.
Add-on accessories available (contact us for pricing)
























