Description
20m Wide Event Crest
The Extreme Marquees EC Series 20m Wide Clear Span A-Frame marquee is an advanced solution for large venues and industrial use. Its open-span design creates a versatile A-frame marquee space ideal for exhibitions, storage, and events. Expandable up to 60m, this large marquee solution ensures strength, flexibility, and reliable performance.
Oversize product. Forklift or HIAB required for delivery.
Contact us for 15m wide.
Specification Sheet > Instructions > Engineer Certificate > Fire Test PVC Certificate >
| Clear Span Width | 20m |
| Eave Height | 4m |
| Ridge Height | 7.16m |
| Roof Pitch | 18º |
| Bay Distance | 5m |
| Roof Fixing | Bar tensioning |
| Frame Profile | 203 x 112 x 4mm (4-channel) |
| Max Allowed Windspeed | 80km/hr 0.5kn/m2 |
| Eave Connectors | Hot-dip galvanized steel insert |
| Frame Material | Hard pressed extruded aluminium 6061/T6 (13HW) |
| Roof Fabric | 850gsm white or coloured PVC / 950gsm clear PVC / 650gsm white PVC |
| Frame Warranty | 10 years |
| Roof Warranty | 5 years white or coloured PVC / 2 years printed or clear PVC |

Capacity Chart
| Size | Area (sqm) |
Cocktail Standing |
Theatre Seating |
Seating Trestle Table |
Seating Round Table |
| 20m x 25m | 500 | 664 | 540 | 400 | 400-480 |
| 20m x 30m | 600 | 800 | 640 | 480 | 480-600 |
| 20m x 35m | 700 | 936 | 760 | 560 | 560-700 |
| 20m x 40m | 800 | 1,064 | 860 | 640 |
640-800 |
This capacity chart is provided for general guidance only. Local regulations may dictate allowed capacity which may be different from the numbers we have provided.
Theatre seating
Includes a 1m centre aisle and a 3m section at the front for presentation/ceremony
Trestle tables
2.4m trestle tables seating 8 people each. This number uses the whole marquee, there is no room for anything else such as a dance floor or buffet tables
Round tables
1.8m round tables seating 10-12 each. This number uses the whole marquee, there is no room for anything else such as a dance floor or buffet tables etc.
Add-on accessories available (contact us for pricing)





















