Description
15m Wide Event Deluxe
The Extreme Marquees 15m Wide Clear Span A-Frame Deluxe Series is a premium event tent designed for large-scale coverage without internal poles. This clear span tent provides maximum usable space, making it ideal for exhibitions, sports events, and warehouses. Built for durability, this A-frame event shelter withstands demanding conditions while ensuring flexibility for long-term use. A reliable solution for commercial and emergency setups requiring strength and space.
Oversize product. Forklift or HIAB required for delivery.
Contact us for 10m / 12m wide.
Specification Sheet > Instruction > Engineer Certification > Fire Test PVC Cert >
| Clear Span Width | 15m |
| Eave Height | 3m |
| Ridge Height | 4.49m |
| Roof Pitch | 20º |
| Bay Distance | 5m |
| Roof Fixing | Bar tensioning |
| Frame Profile | 166 x 88 x 3mm (4-channel) |
| Max Allowed Windspeed | 80km/hr 0.3kn/m2, 91.8km/hr |
| Eave Connectors | Hot-dip galvanized steel insert |
| Frame Material | Hard pressed extruded aluminium 6061/T6 (13HW) |
| Roof Fabric | 850gsm white or coloured PVC / 950gsm clear PVC / 650gsm white PVC |
| Frame Warranty | 10 years |
| Roof Warranty | 5 years white or coloured PVC / 2 years printed or clear PVC |

Capacity Chart
| Size | Area (sqm) |
Cocktail Standing |
Theatre Seating |
Seating Trestle Table |
Seating Round Table |
| 15m x 20m | 300 | 400 | 320 | 240 | 200-240 |
| 15m x 25m | 375 | 500 | 400 | 300 | 250-300 |
| 15m x 30m | 450 | 600 | 480 | 360 | 300-360 |
This capacity chart is provided for general guidance only. Local regulations may dictate allowed capacity which may be different from the numbers we have provided.
Theatre seating
Includes a 1m centre aisle and a 3m section at the front for presentation/ceremony
Trestle tables
2.4m trestle tables seating 8 people each. This number uses the whole marquee, there is no room for anything else such as a dance floor or buffet tables
Round tables
1.8m round tables seating 10-12 each. This number uses the whole marquee, there is no room for anything else such as a dance floor or buffet tables etc.
Add-on accessories available (contact us for pricing)


















