Description
10m Wide (3m Bay) Function Deluxe
The Extreme Marquees 10m Wide Clear Span A-Frame Tent – Function Deluxe (FD) Series is a premium solution for large-scale events. Built with a heavy-duty steel frame and upgraded sidewall mounting, this clear span tent delivers excellent strength and weather protection. Its open interior maximises usable space, making it perfect for exhibitions and corporate setups. A reliable event tent designed for performance and long-term use.
Oversize product. Forklift or HIAB required for delivery.
Specification Sheet > Instruction > 6m 8m 9m 10m 12m Engineer Cert > PVC Fire Retardant Cert >
| Clear Span Width | 10m |
| Eave Height | 2.6m |
| Ridge Height | 4.53m |
| Roof Pitch | 20º |
| Bay Distance | 3m |
| Roof Fixing | Bar tensioning |
| Frame Profile | 100 x 48 x 3mm (4-channel) |
| Max Allowed Windspeed | 80km/hr 0.3kn/m2 |
| Eave Connectors | Hot-dip galvanized steel insert |
| Frame Material | Hard pressed extruded aluminium 6061/T6 (13HW) |
| Roof Fabric | 850gsm white or coloured PVC / 950gsm clear PVC / 650gsm white PVC |
| Frame Warranty | 10 years |
| Roof Warranty | 5 years white or coloured PVC / 2 years printed or clear PVC |

Capacity Chart
| Size | Area (sqm) |
Cocktail Standing |
Theatre Seating |
Seating Trestle Table |
Seating Round Table |
| 10m x 12m | 120 | 160 | 120 | 96 | 80-96 |
| 10m x 15m | 150 | 200 | 160 | 120 | 100-120 |
| 10m x 18m | 180 | 240 | 200 | 144 | 120-144 |
This capacity chart is provided for general guidance only. Local regulations may dictate allowed capacity which may be different from the numbers we have provided.
Theatre seating
Includes a 1m centre aisle and a 3m section at the front for presentation/ceremony
Trestle tables
2.4m trestle tables seating 8 people each. This number uses the whole marquee, there is no room for anything else such as a dance floor or buffet tables
Round tables
1.8m round tables seating 10-12 each. This number uses the whole marquee, there is no room for anything else such as a dance floor or buffet tables etc.
Add-on accessories available (contact us for pricing)















