Description
Ultra Strength - X7 Tectonic 3m x 3m
The Ultra Strength X7 Tectonic 3m x 3m is a premium heavy duty gazebo engineered for demanding New Zealand conditions. Built with a reinforced aluminium frame and commercial-grade components, this 3x3 pop up gazebo delivers exceptional durability, stability and wind resistance. Ideal for outdoor events, trade shows, markets and brand activations, it provides fast setup with professional presentation. Designed for long-term commercial use, this commercial pop up tent offers strength you can rely on in unpredictable weather. If you need a waterproof gazebo that performs under pressure, the X7 Tectonic is a smart investment for businesses that expect reliability and impact.
Package Includes: Gazebo Frame, Roof, Wheeled Carry Bag, Tie Down Ropes, and Steel Pins.
Features
• Hexagonal Leg Profile
• Light Weight Aluminium Frame
• Aluminium Connectors
• Fast and Easy 2-Person Setup
• Glide Push Button Connectors
• Adjustable Height
• Internal Roof Tensioning Spring
Downloads
X7 Specification Sheet > X7 Instructions > X7 Engineer Cert > Fire Retardant Report Poly > Water Penetration Report > UV Protection Report Poly > Fire Test PVC > UV Test PVC > Fabric Comparison >
| Specifications | 3m x 3m |
| Frame Profile | 57mm x 50mm x 2mm |
| Frame Material | Light Weight Aluminium |
| Frame Connectors | Aluminium |
| Frame Truss Bars | 36mm x 18mm x 2mm |
| Truss Gauge | 2mm |
| Marquees Height | 3.3m |
| Clearance Height | 2.05m |
| Frame Weight | 28kg |
| Package Size | 163cm x 33cm x 33cm |
| Frame Warranty | Frame 10 Years |
| Fabric | PU Coated Polyester | 100% PVC |
| GSM & Yarn Count | 245gsm with 600D | 580gsm |
| Warranty | 1 Year | 5 Year |
| Fire, Wind & UV Resistant | ✔ | ✔ |
| Waterproof | ✔ | ✔ |
| Seam | Polyester Binded | Hot Lacquer & Heat Welded |
| PVC Reinforced Corners | ✔ | ✘ |
| Finishing | Matte | Gloss |
| Roof Weight | 7kg | 11kg |
































