Description
Q8 Quasar 3m x 3m
The 3m x 3m Q8 Quasar is a premium heavy-duty pop-up gazebo designed for professionals who need strength, durability, and a polished event setup. Built with a reinforced aluminium frame and high-quality components, this 3x3 gazebo delivers long-term reliability in demanding outdoor conditions. Perfect for event marquees, market stalls, and trade show tents, it provides a strong and professional display for your brand. This commercial gazebo is quick to set up and engineered for performance at events across New Zealand.
Package Includes: Gazebo Frame, Roof, Wheeled Carry Bag, Tie Down Ropes, and Steel Pins.
Features
• Hexagonal Leg Profile
• Light Weight Aluminium Frame
• Aluminium Connectors
• Fast and Easy 2-Person Setup
• Glide Push Button Connectors
• Adjustable Height
• Internal Roof Tensioning Spring
Downloads
Q8 Specification Sheet > Q8 Instruction > Q8 Half & Full Wall Instruction > Q8 Engineer Cert > Fire Retardant Report Poly > Water Penetration Report > UV Protection Report Poly > Fire Test PVC > UV Test PVC > Fabric Comparison >
| Specifications | 3m x 3m |
| Frame Profile | 2mm |
| Frame Material | Light Weight Aluminium |
| Frame Connectors | Aluminium |
| Frame Truss Bars | 33mm x 15mm x 1422mm |
| Truss Gauge | 2mm |
| Marquee Height | 3.29m |
| Clearance Height | 2m |
| Frame Weight | 27kg |
| Package Size | 156mm x 32mm x 32cm |
| Frame Warranty | Frame 10 Years |
| Fabric | PU Coated Polyester | 100% PVC |
| GSM & Yarn Count | 245gsm with 600D | 580gsm |
| Warranty | 1 Year | 5 Year |
| Fire, Wind & UV Resistant | ✔ | ✔ |
| Waterproof | ✔ | ✔ |
| Seam | Polyester Binded | Hot Lacquer & Heat Welded |
| PVC Reinforced Corners | ✔ | ✘ |
| Finishing | Matte | Gloss |
| Roof Weight | 7kg | 11kg |

































